strona główna:// historia
 
Z
E
S
P
Ó
Ł

W angielskim mieście Bradford w Trog And Toad Pub Aaron Stainthorpe i Calvin Robertshaw spotkali gitarzystę Andrew Craighana i perkusistę Richarda Miah. I tak w czerwcu 1990 ci czterej panowie założyli My Dying Bride. Muzyka jaką wówczas grali była dość odmienna od popularnych stylów, jak powiedział Aaron: "...wiedzieliśmy, że chcemy tworzyć nieco inną muzykę, chcieliśmy być oryginalni i komponować rzeczy, jakich nikt jeszcze nie komponował." Po zaledwie sześciu miesiącach, w listopadzie 1990, ukazało się ich legendarne demo ‘Towards The Sinister’. W miesiąc po tym francuska wytwórnia Listenable Records wydała singiel 7" ‘God Is Alone’. Wydawnictwo to sprzedało się niemal natychmiastowo. Chłopcy z MDB zawojowali scenę metalową swoimi charakterystycznymi wokalami (w kilku językach - m.in. w łacinie) i strojami. To wszystko doprowadziło do tego, że wielka firma Peaceville Records zaproponowała współpracę zespołowi. W listopadzie 1991 roku My Dying Bride podpisała pierwszy kontrakt nagraniowy.

‘Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium’ był pierwszym wydawnictwem zespołu z prawdziwego zdarzenia (na singlu do grupy dołączył basista Ade). Wiosną 1992 roku miała miejsce premiera pierwszego longplay'a zatytułowanego ‘As The Flower Withers’. Po wydaniu tego albumu zespół szybko zyskał sławę jako pierwsza grupa undergroundowej sceny doom metalowej. Umierająca Panna Młoda rozpoczęła pierwsze koncertowanie - zagrała trzy koncerty w Anglii i odbyła krótkie tourne po Europie (obok MDB wystąpił At The Gates). Zaraz po koncertach grupa weszła do studia, by zarejestrować drugi singiel 'The Thrash of Naked Limbs'. Niestety podczas kręcenia klipu wideo do singla perkusista Rick uległ wypadkowi co spowodowało odwołanie planowanej trasy koncertowej po Europie.

W roku 1993 w szeregi My Dying Bride wstąpił klawiszowiec i skrzypek Martin Powell, dzięki któremu brutalna dotychczas muzyka została wzbogacona o pierwiastki orkiestrowe. W październiku 1993 ukazał się longplay 'Turn Loose the Swans'. Grupa wyruszyła w drugie europejskie tourne na początku 1994 roku.

Po tych koncertach MDB ucichła. Niewiele słychać o zespole. Poza wydaniem singla ‘I Am The Bloody Earth’ cały rok grupa spędziła na przygotowywaniu materiału na kolejny album ‘The Angel And The Dark River’, który został wydany również przez Peaceville 8 maja 1995 roku. Na płytę złożyło się dziewięć epickich utworów. Styl prezentowany na tym longplay'u odbiegał nieco od poprzednich. Aaron śpiewał delikatnym melodycznym głosem, odszedł od growlingów. Na perwszy plan wysunęła się wiolonczela Martina. My Dying Bride wystąpiła w wielkim stylu na festiwalu Dynamo Open Air w Eindhoven (Holandia). Nagrania z tego koncertu znalazły się na specjalnej limitowanej edycji podwójnego krążka, który był sprzedawany podczas kolejnej trasy koncertowej zespołu.

Podczas jesieni 1995 ukazały się trzy pierwsze single My Dying Bride wydane na jednym krążku zatytułowanym ‘Trinity’. Pod koniec roku Steve Harris (ten z Iron Maiden) zaproponował My Dying Bride wspólną trasę koncertową z jego zespołem. I tak Żelazna Dziewica w towarzystwie Umierającej Panny Młodej wyruszyła w tourne po Europie.

We wrześniu 1996 roku My Dying Bride wydała czwarty pełnometrażowy album pod tytułem ‘Like Gods Of The Sun’. Poświęcono więcej uwagi jakości nagrywania, przez co uzyskano czystszy dźwięk. Wydanie albumu „pociągnęło” za sobą dwa europejskie tourne, jedno w 1996 z Cathedral, a drugie w 1997 z Sentenced. W 1997 My Dying Bride po raz pierwszy koncertowała za oceanem – jako support zespołu Ronniego Jamesa Dio. Niestety ostatnie kilka tygodni trasy zostło odwołane ze względu na chorobę pałkera Ricka. Na domiar złego choroba zmusiła go do rozstania się z zespołem i My Dying Bride rozpoczęła poszukiwania nowego bębniarza.

W 1998 ukazuje się nowy album grupy pod dość nietypowym tytułem ’34,788%....Complete’. Jeszcze przed nagraniem krążka z zespołu odszedł Martin (prawdopodobnie powodem były różnice natury muzycznej). W międzyczasie My Dying Bride znalazła tymczasowego perkusistę – kanadyjczyka Billa Law z Dominion. W tak oto drastycznie zmienionym składzie Umierająca Panna Młoda weszła do studia.

Po wydaniu tego albumu wokół My Dying Bride zapanowała dość niezdrowa dla muzyków atmosfera. Cisza została przerwana wiadomością, iż zespół zamiast półrocznego tourne planuje nagrywać nowy materiał. Kolejną rewelacją był fakt, że My Dying Bride znalazła nowego perkusistę – Shauna Steels’a (ex - Anathema). Ze wsparciem Johnny’ego Maudlin’a (keyboard) grupa nagrała ‘The Light At The End Of The World’, który został wydany w listopadzie 1999. Ten album to powrót do brzmień ‘Turn Loose The Swans’ i ‘The Angel And The Dark River’, a jednocześnie coś nowego, oryginalnego I niepowtarzalnego. Do zespołu dołączył drugi gitarzysta Hamish Glencross, lecz jego kunsztu niestety jeszcze nie słychać na ‘The Light At The End Of the World’.

Początek roku 2000 dla My Dying Bride oznaczał koncerty, już w nowym kompletnym składzie (Aaron - wokal, Andy - gitara, Hamish - gitara, Ade - bas, Shaun - perkusja, Yasmin - klawisze) - i tak pod koniec kwietnia (29 IV) zespół zawitał do Polski i wystąpił na festiwalu Metalania 2000 w katowickim "Spodku", a wraz z nim również Tiamat, Katatonia, Opeth, Theatre Of Tragedy, Artrosis, Behemoth, Yattering, Moonlight, Lux Occulta i The Sins Of Thy Beloved. Na drugi dzień MDB zagrał koncert w Gdańsku w klubie "Kwadratowa", tym razem sam. Następne kilka miesięcy zespół spędził na przygotowywaniu pierwszej części specjalnej kompilacji pod tytułem Meisterwerk, która ukazała się w listopadzie 2000 roku. Ta płyta, wydana z okazji dziesięciolecia istnienia zespołu, zawiera rzadkie, niepublikowane oraz najpopularniejsze utwory z dorobku grupy (m.in. kawałki z dema "Towards the Sinister" czy klip wideo "The Cry of Mankind").

Data wydania Meisterwerk II, który miał się ukazać na początku 2001 roku, została przesunięta na czerwiec tegoż roku. Tymczasem, zespół już w marcu wystąpił na Peacefest 2001 - wielkiej "imprezie" zorganizowanej przez wytwórnię Peaceville. Koncerty w ramach tej uroczystości odbyły się w Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Obok MDB zagrali również: Katatonia, Soundisciples, Beyond Dawn oraz Thine. Obecnie, zespół kończy przygotowania do wydania drugiej części Meisterwerk i pracuje nad materiałem na nowy studyjny album, którego, wg zapowiedzi, posłuchamy jeszcze w tym roku!

do góry         news'y | nowe na stronie | kontakt | guestbook
© copyright by arus 2000 - 2001