strona główna:// recenzje albumów
 
M
A
T
E
R
I
A
Ł
Y

Meisterwerk I

My Dying Bride doczekała się w swojej karierze czegoś w rodzaju płyty ‘The Best Of...’, lecz w nieco innej, nietypowej formie. Mowa tu o tzw. ‘retrospekcji’, czyli składance, na którą złożyły się niepublikowane dotąd nagrania, jak również najpopularniejsze utwory z dyskografii zespołu.

Meisterwerk I, bo tak się nazywa, to osiem wcześniej wspomnianych utworów i zamykające je bonusowe wideo ‘The Cry of Mankind’ zapisane w cyfrowym formacie, które można obejrzeć na komputerku. Dodatkowo na płycie zawarta jest skromna, ale pełna dyskografia grupy (również do uruchomienia na PC).

Ale przejdźmy do samych utworów. Płytę rozpoczyna wspaniały, prawie dziewięciominutowy utwór z dema ‘Towards the Sinister’, pod szumnym tytułem ‘Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium’. Niezwykle mocne growlingi Aarona na tle doomowych riffów Andiego i Calvina tworzą brutalną deathmetalową kompozycję. Kolejny numer nieco odbiega brzmieniem od poprzedniego. Jest to dwunastominutowy ‘The Crown of Sympathy’ - kawałek znany z longplay’a ‘Turn Loose the Swans’. Piękne klawisze Martina, melodyczny wokal Aarona... prawdziwa gotycko-doomowa uczta! Nr 3 - następny utwór z demówki. Co tu dużo mówić - mocne granie. Kolejne trzy utwory to pozycje z ‘Like Gods of the Sun’, z czego jedna została zaserwowana w formie portishell mix. Siódmy w spisie to ‘Unreleased Bitterness - numer zaczerpnięty z singla 7” pod tym samym tytułem. Tutaj widać, że nie nagrywał tego żaden profesjonalista. Tak czy inaczej, utwór jest unikatowy. Listę zamyka doskonale znana fanom MDB trzecia część ‘Sear Me’ z ostatniego longplay’a ‘The Light at the End of the World’. Przepiękny, romantyczny utwór, który został nagrany jeszcze z Calvinem na drugiej gitarze. Jeszcze warto wspomnieć o klipie ‘The Cry of Mankind’. Tutaj możemy się przekonać, że Aaron jest nie tylko świetnym wokalistą, ale także niezłym aktorem.

Tak właśnie kończy się pierwsza część kompilacji Meisterwerk. Trudno tutaj powiedzieć o jakimkolwiek klimacie nagrania, bo w końcu są to kawałki wybrane z niemal całej dyskografii zespołu. Jednakże nie umniejsza to faktu, że można posłuchać sporo dobrej muzyki. Myślę, że muzycy z My Dying Bride zrobili sobie i swoim fanom świetny prezent na dziesięciolecie istnienia....

autor: arus

do góry         news'y | nowe na stronie | kontakt | guestbook
© copyright by arus 2000 - 2001